Share
An LC circuit is built with a 20 mH inductor and an 8.0 PF capacitor. The capacitor voltage has its maximum value of 25 V at t = 0 s.(a)How
Question
An LC circuit is built with a 20 mH inductor and an 8.0 PF capacitor. The capacitor voltage has its maximum value of 25 V at t = 0 s.(a)How much time does it take until the capacitor is fully discharged for the first time? (b)What is the inductor current at that time?
in progress
0
Physics
5 years
2021-07-24T22:51:44+00:00
2021-07-24T22:51:44+00:00 1 Answers
149 views
0
Answers ( )
Answer:
a) the required time is 0.6283 μs
b) the inductor current is 0.5 mA
Explanation:
Given the data in the question;
The capacitor voltage has its maximum value of 25 V at t = 0
i.e V
= V₀ = 25 V
we determine the angular velocity;
ω = 1 / √( LC )
ω = 1 / √( ( 20 × 10⁻³ H ) × ( 8.0 × 10⁻¹² F) )
ω = 1 / √( 1.6 × 10⁻¹³ )
ω = 1 / 0.0000004
ω = 2.5 × 10⁶ s⁻¹
a) How much time does it take until the capacitor is fully discharged for the first time?
V
= V₀sin( ωt )
we substitute
25V = 25V × sin( 2.5 × 10⁶ s⁻¹ × t )
25V = 25V × sin( 2.5 × 10⁶ s⁻¹ × t )
divide both sides by 25 V
sin( 2.5 × 10⁶ × t ) = 1
( 2.5 × 10⁶ × t ) = π/2
t = 1.570796 / (2.5 × 10⁶)
t = 0.6283 × 10⁻⁶ s
t = 0.6283 μs
Therefore, the required time is 0.6283 μs
b) What is the inductor current at that time?
{ sin(ωt) = 1 )
we substitute
Therefore, the inductor current is 0.5 mA