Share
Mark is making meat loaf for his family. He buys 1.5 pounds of ground pork and 2.5 pounds of ground beef. Ground pork costs $4.30 per pound,
Question
Mark is making meat loaf for his family. He buys 1.5 pounds of ground pork and 2.5 pounds of ground beef. Ground pork costs $4.30 per pound, and ground beef costs $3.80 per pound. How much does Mark spend in all on ground meat?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-02T13:43:47+00:00
2021-09-02T13:43:47+00:00 1 Answers
28 views
0
Answers ( )
Answer:
15.95$
Step-by-step explanation:
Ground Pork:
1.5 x 4.3 = 6.45
Ground Beef:
2.5 x 3.8 = 9.5
Total:
9.5 + 6.45 = 15.95$
Hopefully this helps you 🙂
pls mark brainlest 😉