Share
A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate
Question
A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-14T19:09:33+00:00
2021-08-14T19:09:33+00:00 1 Answers
17 views
0
Answers ( )
Answer: $0.70 per cookie
Which is the same as saying 70 cents per cookie
=============================================================
Explanation:
The unit rate is the cost of one cookie. The term “unit” means “one”.
10 cookies = 7 dollars
10/10 cookies = 7/10 dollars …… divide both sides by 10
1 cookie = 0.70 dollars
Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.