There is a sale at walmart. You can buy toilet paper for $2 a roll or you can buy a pack of andel soft for $4 for 4 rolls. Which is the bett

Question

There is a sale at walmart. You can buy toilet paper for $2 a roll or you can buy a pack of andel soft for $4 for 4 rolls. Which is the better deal?

in progress 0
Nem 3 years 2021-07-30T17:08:19+00:00 2 Answers 12 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-30T17:09:20+00:00

    Answer:

    4 dollars for 4 rolls is the better deal

    Step-by-step explanation:

    4$ ÷ 4 rolls = 1 dollar a roll

    1$ < 2$

    0
    2021-07-30T17:10:02+00:00

    The andel would be better because you are getting 4 rolls for $4 compared to the other one it would be 2 times 4 which would be $8 for 4 rolls. So the $4 for 4 rolls is a better deal 🙂

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )