Question

you bought a magazine for $5 and four erasers. you spent a total of $25. how much did the eraser cost?

Answers

  1. Answer:
    • 1 eraser = $5
    • 4 erasers = $20
    Step-by-step explanation:
    Given that,
    → Magazine = $5
    → Total cost = $25
    → 1 eraser = x
    The equation will be,
    → 4x + 5 = 25
    Now the value of x will be,
    → 4x + 5 = 25
    → 4x = 25 – 5
    → x = 20/4
    → [ x = $5 ]
    Hence, value of x is $5.

    Reply

Leave a Comment