Question

Which of the following rates is the best deal on a box of cereal?

options:

$3.20 for 20 ounces

$4.50 for 25 ounces

$5 for 40 ounces

$6.50 for 20 ounces

Answers

  1. Answer:
    C. $5 for 40 ounces
    Step-by-step explanation:
    First, we need to find the unit rate for each deal.
    To do this, we divide the price of the cereal box by the unit (ounces):
    1. $3.20 for 20 ounces
    3.20/20 = $0.16 for each ounce
    2. $4.50 for 25 ounces
    4.50/25 = 0.18 for each ounce
    3. $5 for 40 ounces
    5/40 = 0.13 for each ounce
    4. $6.50 for 20 ounces
    6.50/20 = 0.33 for each ounce
    As you can see, the third one is the best deal, as it is the least expensive.
    Hope this helps!

    Reply

Leave a Comment