Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.
-
Answer: 12 for 3.50 is the better buy.Step-by-step explanation:In this question, the unit rate refers to the cost of 1 can of soda.divide the cost by the quantity to get the unit rate.3.50/12 is about .29167 or about 29 cents.1.80/12 is exactly .3 or 30 cents..29 < .30
-
Answer:12 packStep-by-step explanation:the 12 pack is better because if you times the six pack by 2 which is the same as the 12 pack you get $3.60 which is 10 cents more than the 12 pack.the price for each can is $29c