Question

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

  1. Answer:
    12 pack of soda for $3.50
    Step-by-step explanation:
    1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can
    1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

    Reply

Leave a Comment