Question

Which brand of fruit snacks cost less per pound? How much less. Brand A 45lbs $46.80 Brand B 55lbs $35.75

Answers

  1. The brand B of fruit snacks cost 0.39$ less per pound.
    It is required to find the brand of fruit snacks cost less per pound.

    What is arithmetic?

    Arithmetic is the branch of mathematics that deals with the study of numbers using various operations on them. Basic operations of math are addition, subtraction, multiplication and division. These operations are denoted by the given symbols.
    Given:
    Brand A:
    weight= 45lbs
    cost=$46.80
    Brand B:
    weight= 55lbs
    cost=$35.75
    According to given question we have,
    Brand A=
    $46.80/45lb
    = $1.04 per lb.
    Brand A=
    $35.75/55lbs
    = $0.65 per lb.
    ∴ Brand B is cheapest.
    Difference between them
    = $1.04-$0.65=0.39$
    Therefore, the brand B of fruit snacks cost 0.39$ less per pound.
    Learn more about arithmetic here:
    #SPJ1

    Reply

Leave a Comment