Answer: 1,969.26 Step-by-step explanation: If a yard costs 85.62, we can present this as; y = 85.62 Therefore, to find the cost of 23 yards, we can represent the above equation as; 23y = x since we already know the value of y, we can say that x = 23(85.62) so, x = 1,969.26 Log in to Reply
Answer:
1,969.26
Step-by-step explanation:
If a yard costs 85.62, we can present this as;
y = 85.62
Therefore, to find the cost of 23 yards, we can represent the above equation as;
23y = x
since we already know the value of y, we can say that
x = 23(85.62)
so,
x = 1,969.26