Question

what equations do you use to figure out the price for each one ?

Sally went to the grocery store and bought 3 lbs. of apples, 2 lbs. of oranges, and 7 lbs. of bananas for $21. At
the same store Kevin bought 2 lbs. of apples, 6 lbs. of oranges and 1 lb. of bananas for $29. Heather bought
1lb. of apples, 4 lbs. of oranges and 5 lbs. of bananas for $23. Write the system of equations to determine how
much a pound of apples costs, a pound of oranges costs and a pound of bananas costs?. Equation 1:
Equation 2:
Equation 3:
0

Answers

  1. Answer:
    3a + 2r + 7b = 21
    2a + 6r + b = 29
    a + 4r + 5b = 23
    Step-by-step explanation:
    a = price of apples
    r = price of oranges (I used r instead of letter o since o can be confused with zero)
    b = price of bananas
    Sally went to the grocery store and bought 3 lbs. of apples, 2 lbs. of oranges, and 7 lbs. of bananas for $21.
    3a + 2r + 7b = 21
    Kevin bought 2 lbs. of apples, 6 lbs. of oranges and 1 lb. of bananas for $29.
    2a + 6r + b = 29
    Heather bought 1 lb. of apples, 4 lbs. of oranges and 5 lbs. of bananas for $23.
    a + 4r + 5b = 23
    The system of equations is:
    3a + 2r + 7b = 21
    2a + 6r + b = 29
    a + 4r + 5b = 23

Leave a Comment