Ver en español Victor wants to learn to snowboard. He went to Snowy Ridge Mountain and rented a snowboard for $35, then took

Ver en español
Victor wants to learn to snowboard. He went to Snowy Ridge Mountain and rented a snowboard for $35, then took 5 hours of group snowboarding lessons. Victor paid $175 in all.
Which equation can you use to find how much Snowy Ridge charges, x, for each hour of group snowboarding lessons?

1 thought on “Ver en español Victor wants to learn to snowboard. He went to Snowy Ridge Mountain and rented a snowboard for $35, then took”

Leave a Comment