Two friends shop for fresh fruit. Elena buys a watermelon for $8.75 and 3 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $3.25 and 2 pounds of cherries. Use the variable p to represent the price, in dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elena spent.
Elena spends 2.92per pound and Taniy spends per pound 1.62
An expression for how much more she pays would be 2.92p – 1.62p = how much more Elena spends