Question

Two families attended a baseball game. The first family bought 4 bags of popcorn and 5 souvenir cups, which totaled $50. The second family bought 6 bags of popcorn and 4 souvenir cups, which totaled $54. How much did one bag of popcorn cost? $4 $5 $6 $7

Answers

  1. Answer:
    $5
    Step-by-step explanation:
    Let x = price of 1 bag of popcorn.
    Let y = price of 1 souvenir cup
    First family:
    4x + 5y = 50
    Second family:
    6x + 4y = 54
    We have a system of 2 equations with 2 variables.
    4x + 5y = 50
    6x + 4y = 54
    We are asked for the price of 1 bag of popcorn, x, so we will eliminate y and solve for x.
    Multiply both sides of the first equation by -4. Multiply both sides of the second equation by 5.
    -16x – 20y = -200
    30x + 20y = 270
    Add the equations to eliminate y.
    14x = 70
    x = 70/14
    x = 5
    Answer: $5

    Reply

Leave a Comment