The school is having a bake sale. It costs $6 to make a cake. The school wants to make a 25% profit on each cake. How much should the school charge for each cake?
The school is having a bake sale. It costs $6 to make a cake. The school wants to make a 25% profit on each cake. How much should the school charge for each cake?
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
25% of 6 is basically just 6/4, which is 1.5.
This is money we’re talking about, so the answer is $1.50