The old lady who lived in a shoe is shopping for air fresheners. She finds 6 sock-shaped air fresheners priced at $11.40. Express this as a unit rate.
What units are we working with?
What two ways can we express the unit rate?
The old lady who lived in a shoe is shopping for air fresheners. She finds 6 sock-shaped air fresheners priced at $11.40. Express this as a unit rate.
What units are we working with?
What two ways can we express the unit rate?
How to calculate the unit rate?