Question

The expression 14.00d + 14.34c can be used to find the total cost of d pounds of almonds and c pounds of cashews. How much does it cost to buy pounds of almonds and pounds of cashews? (25 points earned if problem is done)

Answers

  1. Answer:
    There’s no answer to this problem.. you would have to know how many pounds ur buying. Almonds cost $14 per pound and cashews cost $14.34 per pound if that helps..

    Reply

Leave a Comment