You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? a $8 per pound b $5 per p

Question

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

a
$8 per pound
b
$5 per pound
c
$35 per pound
d
$0.125 per pound

in progress 0
Khoii Minh 5 months 2021-08-23T19:49:24+00:00 2 Answers 24 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-23T19:50:54+00:00

    8$ per pound because 40 divided by 5 is 8

    0
    2021-08-23T19:51:20+00:00

    Answer:

    $8 per pound

    Step-by-step explanation:

    40 ÷ 5 = 8

    $40 per 5 pound= 8

    $8 per 1 pound = 8

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )