Share
You buy 5 candy bars for $2.00. Find the cost of 18 candy bars? First write a proportion to find the unit rate(price per one candy bar
Question
You buy 5 candy bars for $2.00. Find the cost of 18 candy bars? First
write a proportion to find the unit rate(price per one candy bar). Then use
the unit rate to to find the cost of 18 candy bars?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-02T22:47:25+00:00
2021-08-02T22:47:25+00:00 1 Answers
9 views
0
Answers ( )
Answer- $7.50
Step-by-step explanation: edg