You buy 5 candy bars for $2.00. Find the cost of 18 candy bars? First write a proportion to find the unit rate(price per one candy bar

Question

You buy 5 candy bars for $2.00. Find the cost of 18 candy bars? First
write a proportion to find the unit rate(price per one candy bar). Then use
the unit rate to to find the cost of 18 candy bars?

in progress 0
Thu Nguyệt 4 years 2021-08-02T22:47:25+00:00 1 Answers 9 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-02T22:48:25+00:00

    Answer- $7.50

    Step-by-step explanation: edg

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )