Share
You bought a book for $10 and 5 pens. You spent a total of $40. How much did each pen cost?
Question
You bought a book for $10 and 5 pens. You spent a total of $40. How much did each pen
cost?
in progress
0
Mathematics
3 years
2021-08-08T01:09:46+00:00
2021-08-08T01:09:46+00:00 2 Answers
12 views
0
Answers ( )
Answer:
Each pen costs $6
Step-by-step explanation: $40 total -$10 from the book=$30 left.
$30 left divided by 5 pens = $6 each pen.
Answer: $6
Step-by-step explanation:
This is because you got a book for $10 so you would first minus 10 for the $40 you have and then you have $30 dollars left and 6 x 5 is 30 so then when you add back 10 and the 30 dollars you get the total amount of money.