You bought a book for $10 and 5 pens. You spent a total of $40. How much did each pen cost?

Question

You bought a book for $10 and 5 pens. You spent a total of $40. How much did each pen
cost?

in progress 0
Delwyn 3 years 2021-08-08T01:09:46+00:00 2 Answers 12 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-08T01:11:05+00:00

    Answer:

    Each pen costs $6

    Step-by-step explanation: $40 total -$10 from the book=$30 left.

    $30 left divided by 5 pens = $6 each pen.

    0
    2021-08-08T01:11:09+00:00

    Answer: $6

    Step-by-step explanation:

    This is because you got a book for $10 so you would first minus 10 for the $40 you have and then you have $30 dollars left and 6 x 5 is 30 so then when you add back 10 and the 30 dollars you get the total amount of money.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )