You are considering buying organic milk at the grocery store. A gallon of organic milk costs $1.00 more than a regular gallon of milk. Write

Question

You are considering buying organic milk at the grocery store. A gallon of organic milk costs $1.00 more than a regular gallon of milk. Write an equation to represent the additional cost (C) of buying a gallon of organic mik over time (t) where x represents the cost of a gallon of regular milk​

in progress 0
Latifah 5 months 2021-09-05T11:24:46+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T11:26:32+00:00

    Answer:

    C= $1t + x

    Step-by-step explanation:

    So,  an organic gallon of milk is 1 dollar more then regular so the equation starts at $1 + x.

    But then buying the organic milk over time is t so you add that to the one dollar since it applies to the organic milk. Now the equation is $1t + x.

    But now, the expression we wrote is equal to C so, now the equation is C=$1t + x

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )