Which is the BEST UNIT COST? It is $5.49 for a bad of 10 oranges. In another bag, 6 oranges cost $2.94. Which is the better deal? Show your

Question

Which is the BEST UNIT COST? It is $5.49 for a bad of 10 oranges. In another bag, 6 oranges cost $2.94. Which is the better deal? Show your work to defend your answer

in progress 0
Dulcie 2 weeks 2021-09-03T17:59:57+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-03T18:01:49+00:00

    Answer:

    The bag with 6 oranges cost of $2.94 is a better deal.

    Step-by-step explanation:

    $5.49/10=$0.549=$0.55

    $2.94/6=$0.49=$0.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )