Which is better value? 5 kg of potatoes for $3.80 or 3 kg for $2.20 ​

Question

Which is better value? 5 kg of potatoes for $3.80 or 3 kg for $2.20

in progress 0
Hồng Cúc 7 months 2021-07-27T10:58:51+00:00 2 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-27T11:00:14+00:00

    Answer:

    Explanation:

    5 kg of potatoes for $3.80 is a better value

    0
    2021-07-27T11:00:20+00:00

    Answer:

    5kg of $3.80 is better value

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )