What is the cost, in dollars, of 16 onions if 3 onions weigh 1.5 lb and the price of onions is 33 cents per kilogram

Question

What is the cost, in dollars, of 16 onions if 3 onions weigh 1.5 lb and the price of onions is 33 cents per kilogram

in progress 0
Adela 6 months 2021-07-23T14:22:40+00:00 1 Answers 31 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-23T14:24:38+00:00

    Answer:

    The cost of 16 onions is $ 1.20.

    Step-by-step explanation:

    To determine what is the cost, in dollars, of 16 onions if 3 onions weigh 1.5 lb and the price of onions is 33 cents per kilogram, the following calculation must be performed:

    1.5 pounds = 0.68 kilos

    0.68 / 3 = 0.22666 kilos each onion

    16 x 0.22666 = 3.626 kilos

    0.33 x 3.626 = 1.20

    Therefore, the cost of 16 onions is $ 1.20.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )