West Jones bought markers for their teachers’ dry erase boards. They bought 822 items in all. Each eraser cost $1.50 and each marker cost $1

Question

West Jones bought markers for their teachers’ dry erase boards. They bought 822 items in all. Each eraser cost $1.50 and each marker cost $1.10. The administration spent $953 altogether for the items.

in progress 0
Huyền Thanh 4 years 2021-08-14T01:08:57+00:00 1 Answers 13 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-14T01:10:29+00:00

    Answer:

    Number of erasers bought = 122

    Number of markers bought = 700

    Step-by-step explanation:

    Given that:

    Two items to be bought:

    1. Eraser for the dry board

    2. Maker

    Total items bought = 822

    Total money spent = $953

    Cost of each eraser = $1.50

    Cost of each marker = $1.10

    Let the number of erasers bought = x

    Let the number of markers bought = y

    As per question statement:

    x+y=822 ..... (1)

    1.50x+1.10y=953\\\Rightarrow 15x+11y=9530 ..... (2)

    Multiplying equation (1) with 11 and subtracting from equation (2):

    4x = 9530 - 822\times 11\\\Rightarrow 4x = 488\\\Rightarrow x=122

    By equation (1):

    \Rightarrow y =822-122\\\Rightarrow y = 700

    Therefore, the answer is:

    Number of erasers bought = 122

    Number of markers bought = 700

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )