Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Question

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

in progress 0
Nick 5 months 2021-08-04T13:15:08+00:00 2 Answers 7 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-04T13:16:39+00:00

    Answer:

    20 Dollars

    Step-by-step explanation:

    4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

    hope this helps

    0
    2021-08-04T13:16:41+00:00

    Answer:

    A five pound watermelon would cost twenty dollars.

    Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )