Veronica bought 20 bags of candy for a school dance. The first 5 bags cost $1.79 each. The rest of the bags cost $1.19 each. How

Question

Veronica bought 20 bags of candy for a school dance. The first 5 bags cost $1.79 each. The rest of the bags cost $1.19 each.

How much did Veronica spend on candy?
A. 8.95
B. 17.90
C. 26.80
D. 35.80

in progress 0
Khang Minh 5 months 2021-08-29T12:31:03+00:00 2 Answers 3 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-29T12:32:14+00:00

    Answer:

    Your answer is C. 26.8

    Step-by-step explanation:

    5 × 1.79 = 8.95

    15 × 1.19 = 17.85

    8.95 + 17.85 = 26.8

    0
    2021-08-29T12:32:26+00:00

    Answer:  C ($26.80)

    Step-by-step explanation:

    This is a multiplication problem.

    The first 5 bags of candy cost $1.79 each, so we multiply the cost by the amount of bags that we bought for that price:

    5 * 1.79 = $8.95

    The rest of the bags cost $1.19 each, so we need to multiply this number by some value. To find this value, we need to know how many bags we have left. We already bought 5, and we bought a total of 20, so we need to buy:

    20 – 5 = 15 bags

    Multiplying the cost for the rest of the bags (1.19) by the amount of bags we need to buy still (15), we get:

    15 * 1.19 = $17.85

    Now we know what the cost of the first 5 bags (8.95), and we know the cost of the 15 other bags (17.85). To find the total amount of money Veronica spent, we can just add these two values together.

    8.95 + 17.85 = $26.80

    This total cost is shown in answer C, so that is the answer.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )