Valerie Watkins is preparing walnut and raisin mix. Walnuts cost $2 per pound and raisins cost $3 per pound. She wants to spend exactly $22.

Question

Valerie Watkins is preparing walnut and raisin mix. Walnuts cost $2 per pound and raisins cost $3 per pound. She wants to spend exactly $22.50 for the walnut and raisins, and buy a total of 10 pounds. Solve the linear system where x represents the number of pounds of walnuts and y represents the pounds of raisins. How many pounds of walnuts will she need to buy? X + y = 10 2x + 3y = 22.5

in progress 0
RobertKer 4 years 2021-08-23T03:27:48+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-23T03:29:06+00:00

    Answer:

    7.5 pounds

    Step-by-step explanation:

    multiply by 3.

    3x+3y=30

    2x+3y=22.5.

    x=7.5.

    7.5+2.5=10.

    7.5 pounds of walnuts, 2.5 pounds of raisins.

    Hope this helps 😀

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )