Share
Under his cell phone plan, Elijah pays a flat cost of $64.50 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill at $87.50 per month. W
Question
Under his cell phone plan, Elijah pays a flat cost of $64.50 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill at $87.50 per month. Write and solve an equation which can be used to determine g g, the number of gigabytes of data Elijah can use while staying within his budget.
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-22T00:40:44+00:00
2021-07-22T00:40:44+00:00 1 Answers
131 views
0
Answers ( )
Step-by-step explanation:
Plan A: A = 20G
Plan B: B = 15G + 40
To see when they will be equal set the equations equal to each other
20G = 15G + 40
5G = 40
G = 8
At 8 GB they will cost the same amount.
20(8) = $160
15(8)+40 = $160
Hope it will be Helpfull
thank you