Two families went to a baseball game. The first family bought 5 pretzels and 4 sodas, which totaled $30. The second family bought

Question

Two families went to a baseball game. The first family bought 5 pretzels and 4 sodas, which totaled $30. The second family bought 4 pretzels and 5 sodas, which totaled $33. How much did one soda cost?

in progress 0
Gia Bảo 1 month 2022-12-27T14:10:06+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-27T14:11:08+00:00
    The cost of one soda bought by both families is $5.

    What is the total cost of shopping for each family?

    The cost of purchase is the sum of number of items bought and their prices for each family.
    Let us assume that x is for number of pretzels bought and y is for number of sodas bought, as a result, the total amount spent by each family and number of items bought are expressed thus:
    5x+4y=30…………………(equation 1)
    4x+5x=33 …………………(equation 2)
    let us multiply equation 1 by 5
    let us multiply equation 2 by 4
    5*(5x+4y=30)25x+20x=150……..(equation 3)
    4*(4x+5x=33)16x+20x=132……….(equation 4)
    equation 3 minus equation 4 is:
    9x=18
    x=18/9
    x=2
    price of pretzels is $2.00
    Substitute for x in equation:
    24x+5y=33(4*2)+5y=33
    8+5y=33
    5y=33-8
    5y=25
    y=25/5
    y=5
    price of one soda=$5
    Find out more about simultaneous equations on:https://brainly.com/question/6597041
    #SPJ1

    0
    2022-12-27T14:11:49+00:00
    Answer: The cost of one soda is 5$ dollars.
    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )