Tristen is buying apples that cost $3 per pound. If he buys 7 pounds of apples, how much money did he spend?

Question

Tristen is buying apples that cost $3 per pound. If he buys 7 pounds of apples, how much money did he spend?

in progress 0
Ngọc Diệp 6 months 2021-07-25T14:13:41+00:00 2 Answers 3 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-25T14:14:42+00:00

    Answer:

    21

    Step-by-step explanation:

    3×7 21. jejdiwndbJnsjdkandjxjwnxjkwhdusjdidjduxjsbxjsndkdndjxjdjd

    0
    2021-07-25T14:15:01+00:00

    Answer:

    $21

    Step-by-step explanation:

    If apples are 3 dollars for 1 pound, and he buys 7 pounds, that’s 3 * 7, which is 21.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )