THIS IS A THREE PART QUESTION IF YOU CAN HELP IT WOULD BE REALLY APPRECIATED SO I DONT FAIL. 1. If I add 2.65L of water to 245

Question

THIS IS A THREE PART QUESTION IF YOU CAN HELP IT WOULD BE REALLY APPRECIATED SO I DONT FAIL.

1. If I add 2.65L of water to 245 grams of sodium acetate, what is the molarity of the NaC2H3O2 solution?
A. 10.8 m
B. 1.13 m
C. 1.08 m
D. 92.4 m

2. If I add 2.65 L of water to 245 grams of sodium acetate, what is the % by mass of NaC2H3O2 in this solution?
A. 8.46%
B.1.12%
C.10.8%
D.9.25%

3. If I add 2.65 L of water to 245 grams of sodium acetate, what is the mol fraction of NaC2H3O2 in this solution?
A. 0.203
B. 0.0846
C. 0.108
D. 0.0199

in progress 0
Vodka 4 years 2021-08-28T01:15:51+00:00 1 Answers 6 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-28T01:17:03+00:00

    Answer:

    1. B = 1.13M

    2. A. 8.46%

    3. D = 0.0199

    Explanation:

    1. Molarity of a a solution = number of moles of solute/ volume of solution in L

    Number of moles of solute = mass of solute/molar mass of solute

    Molar mass of NaC₂H₃O₂ = 82 g/mol, mass of NaC₂H₃O₂ = 245 g

    Number of moles of NaC₂H₃O₂ = 245 g / 82 g/mol = 2.988 moles

    Molarity of solution = 2.988 mols/ 2.65 L = 1.13 M

    2. Percentage by mass of a substance = mass of substance /mass of solution × 100%

    Mass of 2.65 L of water = density × volume

    Density of water = 1 Kg/L = 1000 g/L; volume of waterb= 2.65 L

    Mass of water = 1000 g/L × 2.65 L = 2650 g

    Mass of solution = mass of water + mass of solute = 245 + 2650 =2895 g

    Percentage by mass of NaC₂H₃O₂ = 245/2895 × 100% = 8.46%

    3. Mole fraction of NaC₂H₃O₂ = moles of NaC₂H₃O₂/moles of solution

    Moles of water = mass /molar mass

    Mass of water = 2650 g; molar mass of water = 18 g/mol

    Moles of water = 2650 g / 18 g/mol = 147.222 moles

    Moles of solution = moles of solute + moles of water = 147.222 + 2.988 = 150.21

    Moles of NaC₂H₃O₂ =2.988 moles

    Moles fraction of NaC₂H₃O₂ =2.988/150.21 = 0.0199

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )