Share
The four stage 4 teachers, four stage 2 teachers and 3 kindergarten teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs
Question
The four stage 4 teachers, four stage 2 teachers and 3 kindergarten teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs $13.75. If they are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-05T04:29:44+00:00
2021-09-05T04:29:44+00:00 1 Answers
7 views
0
Answers ( )
Answer:
$1.25 each
Step-by-step explanation:
just divide the total cost by number of teachers and MAGIC!!