The corner grocery store sells oranges for $2.18 per pound. Select the stores that sell oranges at a lower unit price. Mark all that apply.<

Question

The corner grocery store sells oranges for $2.18 per pound. Select the stores that sell oranges at a lower unit price. Mark all that apply.
A.
Store A: $6.08 for 4 pounds
B.
Store B: $4.47 for 3 pounds
C.
Store C: $12.56 for 4 pounds
D.
Store D: $7.52 for 4 pounds

in progress 0
Neala 4 weeks 2021-08-30T21:09:42+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-30T21:10:47+00:00

    Answer:

    A , B, and D

    Step-by-step explanation:

    you find the unit prices by dividing the cost per pound

    a bc it sells them at $1.52 per pound

    b bc it sells them at $1.49 per pound

    NOT c because it sells them at $3.14 per pound

    D because it sells them at $1.88 per pound

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )