Susie bought 30 cookies for $12. How would you figure out the price per cookie? How much does one cookie cost?

Question

Susie bought 30 cookies for $12.
How would you figure out the price per cookie? How much does one cookie cost?

in progress 0
Bình An 2 months 2021-07-30T03:05:13+00:00 2 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-30T03:06:25+00:00

    Answer:

    you would divide 30/12= 2.5 per cookie

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-07-30T03:07:02+00:00

    Answer:

    2.50 a cookie

    Step-by-step explanation:

    Because you divide 30/12 and it doesnt equal a whole number because its in dollars if that makes sense

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )