Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Question

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

in progress 0
Thiên Hương 2 months 2021-08-03T04:41:19+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-03T04:42:33+00:00

    3.60 per pound

    7.20 divided by 3.60 = 2

    there are two pounds of strawberries in the bag!

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )