Sticky buns sell for $1.25 each,or $10.89 per dozen. how much does each bun cost if purchased by the dozen? How much do you save on 12 stick

Question

Sticky buns sell for $1.25 each,or $10.89 per dozen. how much does each bun cost if purchased by the dozen? How much do you save on 12 sticky buns?

in progress 0
Vodka 6 months 2021-07-26T08:31:37+00:00 1 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-26T08:33:10+00:00

    Answer:

    If you buy per dozen, each buns costs about 91 cents.

    You will save $4.11 if you buy per dozen.

    Step-by-step explanation:

    1.25 * 12= $15

    10.89/12= .9075 = .91 cents

    15-10.89= $4.11

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )