So this is my question, At price co, you can purchase 36 diet sodas for $10.00.at save more, you can buy 24 diet sodas for $7.00.A

Question

So this is my question, At price co, you can purchase 36 diet sodas for $10.00.at save more, you can buy 24 diet sodas for $7.00.Adelaide needs 144 sodas for the school dance. how much would she save by purchasing the drinks at PriceCo?

in progress 0
Jezebel 1 week 2023-01-24T10:22:51+00:00 1 Answer 0 views 0

Answer ( 1 )

    0
    2023-01-24T10:24:40+00:00
    Answer:
    She would save $2
    Step-by-step explanation:
         We can solve how much 144 sodas will cost in each place, and then compare the difference between them.
         [Solving]
         144 sodas are needed in total.
         Price Co is 36 diet sodas for 10 dollars.
    -> 144 / 36 = 4
    -> 4 * $10 = $40 at Price Co
         Save More is 24 diet sodas for 7 dollars.
    -> 144 / 24 = 6
    -> 6 * $7 = $42 at Save More
         [Compare differences]
    $42 – $40 = $2
    -> She would save $2 by purchasing the drinks at Price Co.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )