Sara needs to buy a gallon of milk for $3.98, a dozen eggs for $2.75, and paper towels for $3.87. Sara said she needs $10 to pay for all the

Question

Sara needs to buy a gallon of milk for $3.98, a dozen eggs for $2.75, and paper towels for $3.87. Sara said she needs $10 to pay for all the items. Is her answer reasonable? *

in progress 0
Thu Hương 6 months 2021-08-09T00:00:30+00:00 2 Answers 9 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-09T00:02:00+00:00

    Answer:

    If you add them all its $10.60

    Her answer is reasonable

    Although I would pay $11 :p

    0
    2021-08-09T00:02:02+00:00

    Answer:

    No

    Step-by-step explanation:

    $3.98 + $2.75 + $ 3.87 ≠ $10

    $3.98 + $2.75 + $ 3.87 = $10.60

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )