Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Question

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

in progress 0
Thanh Thu 7 months 2021-08-03T14:16:05+00:00 1 Answers 7 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-03T14:17:32+00:00

    2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )