PLSS HELP!!!! Put on your chef hat and grab your play money—you are going shopping for dinner. Read the ingredient list belo

Question

PLSS HELP!!!!
Put on your chef hat and grab your play money—you are going shopping for dinner. Read the ingredient list below. Then get an adult to take you to your local grocery store. You can also check out prices in a local newspaper flier or on a grocery store website. Fill in the blank.

Item/Price Per Pound/Total Price
3 lb. peppers
1 lb. onions
2 lb. broccoli
1 lb. mushrooms
1 bag of white rice

Record the price of each item. Then add up the total cost of your meal.

in progress 0
Huyền Thanh 1 month 2022-12-28T14:54:27+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-28T14:55:54+00:00
    Answer:
    Peppers = 2.17(3)
    Onions =  $3 per lb.
    Broccoli = 4(2)
    Mushrooms = $2 per lb.
    White rice = $1.35 per lb.
    6.51 + 3 + 8 + 2 + 1.35 = $20.86

    0
    2022-12-28T14:56:09+00:00

    $20.86 dollars is what it all cost

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )