PLEASE HELP ME!!! Jennifer’s Custom Kitchen Supplies sells handmade forks and spoons. It costs the store $2 to buy the supplies

Question

PLEASE HELP ME!!!

Jennifer’s Custom Kitchen Supplies sells handmade forks and spoons. It costs the store $2 to buy the supplies to make a fork and $1.20 to buy the supplies to make a spoon. The store sells forks for $6 and spoons for $5.50. Last April Jennifer’s Custom Kitchen Supplies spent $27.60 on materials for forks and spoons. They sold the finished products for a total of $98. How many forks and how many spoons did they make last April?

in progress 0
Thạch Thảo 3 years 2021-08-25T18:25:25+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-25T18:26:37+00:00

    Answer:

    8 spoons and 9 forks

    Step-by-step explanation:

    2 F + 1.2S = 27.60

    6 F + 5.5S = 98

    solve system of equations

    0
    2021-08-25T18:27:00+00:00

    f for forks and s for spoons

    2f+1.2s=27.60
    -1.2s -1.2s
    ____________

    2f = 27.60-1.2s
    ____________ = f=13.8-.06s
    2

    substitute 13.8-0.6s for f

    6(13.8-0.6s)+5.5s=98

    82.8-3.6s+5.5s=98

    82.8+1.9s=98
    -82.8 -82.8
    _____________

    1.9s = 15.2
    ___________ = s=8
    1.9

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )