PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST (1) A bottle of orange juice costs $2.52 for 12 ounces of orange juice and a bottle of ap

Question

PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST

(1) A bottle of orange juice costs $2.52 for 12 ounces of orange juice and a bottle of apple juice costs $5.28 for 33 ounces. Which juice costs less per ounce?

(2) Joe has $22.31. He spends $10.12 on grapes and $5.33 on pears How much money does he have left?

in progress 0
Sapo 1 year 2021-08-06T13:01:51+00:00 2 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-06T13:03:03+00:00

    Answer:

    Apple juice costs less,

    He will have 6.86.

    Step-by-step explanation:

    Orange juice is 21 cents an ounce, whereas apple is 16 cents.

    22.31- 15.45 in costs from the grapes and pears =  6.86.

    0
    2021-08-06T13:03:30+00:00

    Answer:

    Answer to question 1: The apple juice costs less because it costs 16 cents per ounce and the orange juice costs 21 cents per ounce

    Answer to question 2: 10.12+5.33=15.45     22.31 – 15.45 = 6.86 so joe has $6.86 left

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )