One pound of cereal costs $8.64. What is the unit per ounce?

Question

One pound of cereal costs $8.64. What is the unit per ounce?

in progress 0
Tryphena 3 months 2021-08-06T10:13:40+00:00 2 Answers 3 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-06T10:15:20+00:00

    $0.54 or 54 cents. i hope this helps

    0
    2021-08-06T10:15:30+00:00

    Answer:

    cost per ounce is 0.54, hope this helps!

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )