One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine. A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store. Ho

Question

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49

in progress 0
Sigridomena 4 years 2021-08-18T21:40:28+00:00 1 Answers 29 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T21:41:55+00:00

    The answer would be 11.51

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )