Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total c

Question

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

in progress 0
Thu Giang 4 days 2021-07-18T23:09:30+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-18T23:10:45+00:00

    Answer:

    (18+2)x($1.35+$3.45)= $96

    Could I please have BRAINLIEST.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )