Mr Wiggins buys 100 bags of candy for $5. What is the cost per bag?

Question

Mr Wiggins buys 100 bags of candy for $5. What is the cost per bag?

in progress 0
Khánh Gia 2 months 2021-08-04T10:12:30+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-04T10:13:35+00:00

    Answer:

    Step-by-step explanation:

    $5= 500cents

    500÷100=5

    5 cents per bag of candy

    0
    2021-08-04T10:14:12+00:00

    Answer:

    100/5

    so it’ll be $20

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )