Millie wants to take swimming lessons. She can purchase two different swim lesson packages. Package A is 20 lesson for $230. Packa

Question

Millie wants to take swimming lessons. She can purchase two different swim lesson packages. Package A is 20 lesson for $230. Package B is 15 lessons for $180. If Millie wants the better buy, which package should she choose? (Please explain briefly why. Please try to be correct.)

in progress 0
Nho 1 month 2022-12-26T20:09:18+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-26T20:11:09+00:00
    Answer:
    Step-by-step explanation:
    1. Package A: 20 for 230
    2. Package B: 15 for 180
    3. What is the price when they do one lesson?
    4. Package A: 1 for 11.5
    5. Package B: 1 for 12
    Package A is the better deal.

    0
    2022-12-26T20:11:17+00:00

    180 divided by 15 is 12 so that’s $12 for each swimming class for package A
    230 divided by 20 is 11.5 so that’s for each swimming class for package B
    12 x 5 = 60 the cost for 5 more classes in package B
    180+60=240 for 20 lessons in package B
    While it’s $230 for 20 lessons in package A

    Therefore since it’s $240 for 20 lessons in package B while it’s $230 in 20 lessons for package A. Package A will be the better option to buy because it is $10 less then package B

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )