Melanie bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 29 dollars. How much did each candy bar cost? What is the e

Question

Melanie bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 29 dollars. How much did each candy bar cost? What is the equation for the problem? ​

in progress 0
Thiên Ân 1 day 2021-07-21T12:50:06+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-21T12:51:12+00:00

    Answer: Each candy bar cost’s $5

    Step-by-step explanation:

    Equation is 4+ 5x=29

                       -4         -4       which makes it

                        5x= 25             then you divide by 5

                        which makes it x=5 so it costs 5 $ per candy bar

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )