Marla bought 1250 pounds of pecans at $1.29 per pound and another 1500 pounds of pecans at $1.59 per pound. She sold all the pecans for \$6.

Question

Marla bought 1250 pounds of pecans at $1.29 per pound and another 1500 pounds of pecans at $1.59 per pound. She sold all the pecans for \$6.75 per kilogram. After paying her suppliers, how much money did she make?

in progress 0
niczorrrr 5 months 2021-08-24T01:38:28+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-24T01:40:15+00:00

    Answer:

    After paying her suppliers, she made $4,575.

    Step-by-step explanation:

    First, you have to multiply the number of pounds purchased for the price:

    $1.29*1250=$1,612.5

    $1.50*1500=$2,250

    Now, you can add both amounts to find the total cost:

    $1,612.5+$2,250=$3,862.5

    Now, you have to find the total amount of lb purchased and determine the kg they represent given that 1 kg is equal to 2.20 lb:

    1250+1500=2750

    2.20 lb  →  1 kg

    2750 lb →    x

    x=(2750*1)/2.20= 1250 kg

    Now, you can find the total amount sold by multiplying the price per kilogram for the amount of kg:

    $6.75*1250=$8,437.5

    Finally, you have to subtract the total cost from the total amount sold:

    $8,437.5-$3,862.5=$4,575

    According to this, the answer is that after paying her suppliers, she made $4,575.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )